10 Adımda Bitkisel ve Doğal Egzama Tedavisi

bitkisel egzama tedavisi Egzama her yaştan insanı etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Çoğu zaman doktorların verdiği steroid kremler de işe yaramıyor. Doktorların dışında kaşıntı ve acıyı azaltmanın farklı yolları vardır. Egzama ile savaşınızda size yardımcı olacak bir kaç ipucunu paylaşalım.

1.Adım: Egzama Diyeti Yapın

Daha çok  taze ve organik olan meyve, sebze ve çerezleri tüketin. Et yerine ise balık ve balık ürünlerini tüketmek egzama tedavisi için size yardımcı olacaktır.

2.Adım: Egzamanın Etkisini Artıracak Şeylerden Kaçının

Kimyasal ürünlerden tutun da giydiğiniz giysiler bile egzamanızı kötüleştirebilir. Eğer egzama sizi etkiliyorsa yün ve sentetik kumaştan giysileri giyinmekten kaçının. Bu kumaşlar cildinizi tahriş ederek kaşıntıyı artırır. Özellikle alkollü parfümleri  de kullanmayın.

3.Adım: Alerji Testi Yapın

Neye alerjiniz olduğunu mutlaka öğrenin. Toz mu, hayvan kıl ve tüyleri mi, halı mı? yada alerji yapacak başka bir madde. Ney alejiniz olduğunu tespit ederseniz egzama tedavisinde bir adım daha önde olursunuz.

4.Adım: Günlük Tutun

Bir gün boyunca ne yapıyorsunuz günlük tutun.  Yediğiniz yemekten tutun da  gezdiğiniz yerler ve aklınıza gelen her şeyi yazın. Böylece ne zaman egzamanız kaşıntıyı artırdı ne zaman azaltı öğrenirsiniz. Böylece egzamanın şiddetini azaltabilirsiniz.

5.Adım: Doğal Madde ve Takviyeleri Kullanın

Orta yağlı asitler ve orta yağlı mct içeren hindistan yağı kullanın. Trans yağ yerine hindistan cevizi yağı kuru egzamayı besler ve egzama tedavisi için bir adım önde olursunuz. Bir diğer gıda takviyesi de yosun takviyesidir. Yosun takviyesi vücudun asit düzeyini azaltarak egzamanın etkisini azaltır.

6.Adım: Kişisel Bakımınızı Unutmayın

Hergün mutlaka nemlendirici kremleri kullanın. Nemlendiriciler egzamanın tedavisinde oldukça etkililidir. Ama doğal olmasına dikkat edin. B vitamini, balık yağı ve üzüm suyu egzamalı yere sürülürse etkisini mutlaka göreceksiniz.

7.Adım: Ilık Bir Banyo Yapın

Ilık su ile banyo yapın ve banyo suyunuzun içerisine süt ve badem yağı koyun. Banyo bittikten sonra havluyu cildinize sürtmeden sadece dokundurarak kurulayın.

8.Adım: Vazelin Kullanın

Vazelin yağ içeren doğal merhemlerdir. Vazelini egzamalı bölgeye sürün ve bir gün bekletin. Egzama tedavisi için bunu mutlaka yapın.

9.Adım: Her Saat Ellerinizi Yıkayın

Ellerin kirli olması egzamalı bölgeye zararı çoktur. Çünkü ellerde bulunan bakteriler egzamanın daha zararlı olmasına neden olur. Bundan dolayı her saat başı ellerinizi yıkamayı unutmayın.

10.Adım: 3 Ay Boyunca Bunları Yapın

3 ay boyunca size anlattığımız bu tavsiyeleri uygulayın. Egzamanın şiddetinin azaldığını göreceksiniz. Egzama tedavisinin zor olduğunu biliyoruz. Egzamanın tedavi olmasını istiyorsanız bu tavsiyelere mutlaka uyun. Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere.

3 Responses to 10 Adımda Bitkisel ve Doğal Egzama Tedavisi

  1. HASAN ADANUR diyor ki:

    İyi günler size bir şey soracağım vazalin dedinizde vikiste etkili olabilirmi diye soracaktım şimdiden teşekürler

  2. kayhan diyor ki:

    Sorunuzu anlayamadım

  3. Ahmet diyor ki:

    Vikis dedigi yani wiks vazelin diye onu kullanmayın yakar. Ama dikkat.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir