Egzama Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Egzama yaygın iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Egzamadan bir çok insan mağdur olmuştur.

Egzama türleri çoktur.  Ancak belirtiler genel olarak aynıdır. Belirileri:

 1. Şiddetli kaşıntı
 2. Cildin pul kaplanması
 3. Cilt kızarıklığı
 4. Su toplayan kabarcıklar
 5. Cilt üzerinde derin çatlaklar

En önemli egzama belirtileri bunlardır. Şimdi de egzama türlerine bir bakalım.

Atopik Dermatit(Alerjik Egzama)

Alerjik egzama en çok görülen egzama tiplerindendir. Egzamanın bu tipinde deri genel olarak kızarır ve iltihaplaşır. Aynı zamanda kaşıntı da çok fazladır.  Alerjik egzamanın etkileri yaşa göre değişir. Genel olarak bebeklik ve çocukluk döneminde görülmesine rağmen ilerleyen yaşlarda da gözükebilir. Alerjk egzamanın etkilediği vücud bölgeleri şunlardır; Kafa derisi, surat, vücud kıvrımları, eller, ayaklar. Alerjik egzamaya neden olan sabun, kimyasallar ve doğal olmayan giyeceklere dikkat etmek gerekir. Alerjik egzamanın tedavisi şunlardır;

 • Deri sürekli yağlanmalı ve nemli tutulmalı
 • Steroid merhem
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren ürünler
 • Antiboyitkler

Kontakt Dermatit

egzema tedavisi kitabı

Egzama Tedavisi Kitabını İncele

Kontakt Dermatit 2’ye ayrılır:

 1. Alerjik kontakt dermatit
 2. Tahriş eden kontakt dermatit

Tahriş eden kontakt dermatitin nedeni hastanın direkt olarak derisine tahriş edebilecek bir cisme dokunmasıdır. Bununla birlikte dermatitin bu formu, cismin yarattığı yaranın yerine alerjik bir reaksiyon baş gösterirse hastalık alerjik kontakt dermatite dönüşebilir.

Tahriş eden kontakt dermatit aynı zamanda ter, aşırı sıcak, tükürük, ağaç polenleri ve hayvan türlerinden de oluşabilir. Alerjik kontakt dermatit sadece bir önceki cümlede bahsettiğimiz nedenlere alerjisi olan hastalarda oluşmaktadır. Birleşik Devletlerde insanların yaklaşık %20’si her yıl bir deri hastalığına yakalanmaktadır. Evleri, apartmanları ve ofislerin inşasında ayrıca temizliğinde kullanılan bazı ürünler alerjik hastalıklar oluşturabilir. Ayrıca kozmetik ürünleri, medikal ürünler ve deodorantlar da bazı insanların alerjik semptomlar yaşamasını sağlamaktadır.

Kulak memesinin içeriğinde nikel olan bir cisme direkt teması sonucu alerjik dermatit hastalığına yakalanan insanlar vardır. Bazen deri kremleri, losyonlar, parfümler ve şampuanlar da insanların alerjik hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Kıyafet ve ayakkabılar da muhtemel alerji nedenleri arasında gösterilebilir.

Varikoz Dermatit (Varisli Egzama)

Bu egzama türü hastanın orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde orta bacak kısmında görülmektedir. Bacaklardaki sağlıksız kan dolaşımından dolayı oluşmaktadır. Genelde ayak bilekleri ve etrafındaki bölgeler hastalıktan en çok etkilenen kısımlardır. Bu bölgeler iltihaplanmaya, kızarmaya, kabarmaya ve beneklenmeye başlar. Bu hastalık olduğunca çabuk tespit edilmelidir. Aksi takdirde tedavi edilmeyen deri, deri özelliğini kaybedecek ve bölgede ülser oluşacaktır.

Dairemsi Egzama

Egzamanın bu türü genel olarak el ve ayakları etkiler. Bu egzamanın yarası genel olarak daire şeklindedir. Yaralar çok kaşıntılı olabilir ve akıntı fazladır.

El Egzaması

Bu egzama formunda hastalığın neden olduğu kırmızı yaralar yalnızca ellerde görülür. Bazen atopik dermatit nedeniyle oluşabilir. Genellikle kimyasal deterjanlar neden olmaktadır. Sürekli el yıkamanın neden olduğu istisnai durumlar da görülmüştür. El egzamasının alerjik nedenlerden oluştuğu da görülebilmektedir.

Numuluer Egzama

Numuler egzamada göreceğiniz yaralar bozuk para biçiminde, kızarmış ve tahriş olmuş şekilde olacaktır. Genelde kollarda, göğüs kısmında ve yetişkinlerin bacak kısımlarında görülmektedir. Genel olarak atopik dermatit nedeniyle oluşur fakat nadir olarak alerjik kontakt egzama ile de ilişkilendirilir. Bu bahsedilen durumlar numuler egzamanın genel nedenleri olsa da alerjik reaksiyonlar ya da tıpkı bir atletin ayağında doluşan mantar enfeksiyonu yüzünden de oluşabilir. Mantar enfeksiyonları yüzünden oluşan numuler egzama, mantar enfeksiyonunun bulunduğu bölgeden bağımsız olarak göğüs, kol ve bacak bölgelerinde görülebilir.

Asteatotik Dermatit

Bu egzama türü, kuru deride gerçekleşir. Tıpkı aşağı bacak gibi yağ tabakalarının az olduğu yerlerde çatlaklar açarak belirmektedir. Genelde ilk olarak bu şekilde ortaya çıkar. Bu hastalığı yaşamaya müsait olan insanlar genelde kışları iç mekanlarda, nem oranının düşük olduğu yerlerde geçiren ve yetişkin olanlardır.

Kan Dolaşımın Durduran Egzama

Stasis dermatite yakalanan insanlar genelde genişlemiş damarları olan, kan dolaşımı zayıf ya da kan dolaşımını zayıflatacak durumlara maruz kalan bireylerdir. Genelde ayak bileklerinde, baldırlarda ve ayaklarda oluşur. Bacaklar şişebilir ve kırmızı çıkıntılara, iltihaplanmaya, pigment değişiminden dolayı koyulaşmaya ve bazen de ayak bileklerinde ağrılara neden olabilir.

Kronik Simpleks Liken

Bu egzama türü hasta tek bir noktayı sürekli kaşıdığında ya da ovduğunda ortaya çıkar. Sürekli kaşınma takıntısı olan insanlar bahsedilecek olan bölgelerde kalınlaşmış ve renksizleşmiş bir deri göreceklerdir. Bölgeler:
 Boynun arkası
 Bilekler
 Kasık
 Ayak bilekleri
Deriyi sürekli kazımak prurigo nodularis denilen benzer bir hastalığa neden olabilir. Bu hastalıkta, tıpkı kronik simpleks liken hastalığında olduğu gibi, deride küçük kızarmış tepecikler oluşur.

 Seboreik Egzama

Gözlemlendiği üzere, bu egzama türünün diğerlerinden farkı, normal egzamaya oranla daha yağlı olmasıdır. Genellikle kafa derisinde görülür. Egzamanın bu formunda kafa derisinin enfeksiyona maruz kalmasına bağlı olarak; boyun bölgesi, burun etrafı, surat ve hatta ense çizgisinde bile görülebilir. Deride somut bir reaksiyon olmadığında, muhtemelen pityrosporum ovale denilen bir tür mantar hastalığından kaynaklanıyor olabilir.

5 Responses to Egzama Türleri ve Tedavi Yöntemleri

 1. Şerafettin Akçay diyor ki:

  Parmak ve parmak aralarında ufak su toplamış sekilde kasıntılı birda ayağımın altında ne yapmam gerek ne yemem lazım yemeye dikkat etmelimiyim

 2. emrullah diyor ki:

  merhaba hayırlı günler bende bir egzama mağduruyom yaklaşık 10 seneye yakındır bendede bu hastalık var
  ilk önce ellerimde çıktı sonra hemen hemen bütün vücuduma yaıldı
  kaval kemiğim adete yara içerisinde sırtım belim sürekli kaşınıyor
  en etkili olduğu zamanlar yazın yazın dahada felaket bir hal alıyor
  sizden bilgi vermenizi rica ediyorum

 3. hakan diyor ki:

  Egzama tedavisi konusunda yardimci olabilirim iyilestirebiliyorum hasta olan ulassin whatsapp

  • ufuk diyor ki:

   Arkadaşlar o numara benim ve bildiğim bi konu değil lütfen mesaj atmayın yeter artık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir